Tuotantopäällikkö Jarno Hellgrenin, AJL-Components Oy:n toimitusjohtajan Ari Leinon ja Tekopa Oy:n toimitusjohtajan Marianne Vepsäläisen yhteistyö on yksi merkittävä palanen Tekopa Oy:n strategiassa maltillisen kasvun saavuttamiseksi. Tälle paikalle Tekopan tiloissa valmistuu AJL-Components Oy:ltä siirtyvistä kuudesta CNC-työstökoneesta oma solu.
Tekopa Oy on edennyt määrätietoisesti strategiansa mukaisesti maltillisen ja kannattavan kasvun tiellä. Viimeisimpänä liikkeenään yritys toteutti liiketoimintakaupan, jossa 6.2.2026 allekirjoitetulla sopimuksella AJL-Components Oy:n liiketoiminta siirtyy Tekopa Oy:lle. Kaupan myötä Tekopan CNC-konekanta vahvistuu kuudella koneella sekä yrittäjä Ari Leinon vankalla 40 vuoden osaamisella. Myös koneinvestointien jatkumo saa jatkoa monitoimisorvi CMZ TD35:n myötä, joka on jo viides Tekopan CMZ.
AJL-Components Oy on vuonna 2000 perustettu yritys, jonka vahvinta osaamisaluetta ovat erityisesti alumiinista koneistetut hienomekaaniset osat. Tekopan tapaan Karkkilassa sijaitsevan yrityksen sarjakoot ovat tyypillisesti alle 100 kappaletta, ja osat ovat pääsääntöisesti pieniä. Tämäntyyppistä tuotantoa AJL-Components on toteuttanut kuudella CNC-työstökoneella, jotka siirtyvät liiketoimintakaupan myötä Tekopan tiloihin. Näistä koneista muodostuu oma solu Tekopan tuotannosta poistuneen vanhan suuremman työstökoneen paikalle.
– Näen liittymisen osaksi Tekopan kasvutarinaa hyvänä tilaisuutena. Tunsin ennestään Tekopan ihmiset – olemme tehneet historian aikana paljon yhteistyötä, mikä helpotti paljon kaupan toteutumista, kertoo AJL-Components Oy:n yrittäjä ja toimitusjohtaja Ari Leino.
– Tämä liiketoimintakauppa on osa maltillisen ja kannattavan kasvun strategiaamme, jossa omia toimintoja pitää tarkastella koko ajan. Olemme erittäin iloisia tästä toteutuneesta kaupasta, jossa erityisen tärkeää on Arin tietotaidon saaminen käyttöömme. Hänellä on paljon annettavaa muun muassa menetelmäsuunnittelun saralla. Viikoittain tulee kymmeniä uusia tuotteita, jotka vaativat menetelmäsuunnittelua, ja Ari tuo oman ison panoksensa myös tähän. Kasvaneen koneistuskapasiteetin lisäksi myös kykymme vastaanottaa uudenlaisia töitä kasvaa, erityisesti hienomekaanisella puolella, iloitsee Tekopa Oy:n toimitusjohtaja Marianne Vepsäläinen.
– Työvoiman saanti on iso haaste kasvun tiellä. Toki uusiakin osaajia on löytynyt – viime viikolla meillä aloitti taas kaksi uutta työntekijää, jonka jälkeen vahvuutemme on 22 työntekijää, mutta etenkin valmiiden ammattilaisten löytäminen on hankalaa. Ari Leinon kaltaisen huippuosaajan saaminen rivistöömme onkin merkittävä asia meille, ja häneltä löytyy myös osaaminen kouluttaa uusia työntekijöitä, arvioi tuotantopäällikkö Jarno Hellgren.
Liiketoimintakauppa
kasvun mahdollistajana
– Tällä hetkellä kysyntää on hyvin liikkeellä, ja tuotantomme pyörii tehokkaasti kahdessa vuorossa. Kasvua on saatu nykyisten asiakkaiden tilausten kasvun kautta sekä myös uusista asiakkuuksista. Etenemme tällä hetkellä neljän miljoonan euron vauhdissa. AJL-Components-liiketoimintakauppa on merkittävässä osassa saavuttaaksemme meille tuon tähänastisen historiamme ennätysliikevaihdon. Liiketoimintakaupan myötä saatava kapasiteetin nousu tulee tarpeeseen. Meille on tullut asiakkailtamme kyselyitä, voidaanko volyymejä kasvattaa – puhutaan jopa monikymmenkertaisista sarjoista. Nyt pystymme näihinkin huutoihin vastaamaan entistä paremmin. Arin kontaktiverkosto avaa myös uusia asiakasmahdollisuuksia, miettii Vepsäläinen.

– AJL-Componentsin tekemää hienomekaniikkaa ei ole meillä aiemmin tehty, joten portfoliomme kasvaa. Meillä on myös paljon pieniä tuotteita tuotannossa, joiden kohdalla saadaan uutta näkemystä, voitaisiinko ne tehdä fiksummin ja tehokkaammin. Ja nyt meillä on lisää hyviä koneita tämäntyyppisen tuotannon tarkoituksiin, näkee Hellgren.
Uudella CMZ:lla
isompaan kokoluokkaan
Tekopa on lähivuodet uudistanut aktiivisesti konekantaansa – vuodesta 2021 yritys on hankkinut jo kahdeksan työstökonetta. Viime vuonna yritys hyppäsi 5-akseliaikaan Cron-Tekin toimittaman Hwacheon D2 -koneen myötä. Uusin Tekopan vahvistus, niin ikään Cron-Tekin toimittama monitoimisorvi CMZ TD35, on jo viides yrityksen CMZ.
Uusi CMZ TD35 -monitoimisorvi tarjoaa tukilaakerin myötä pituutta 1,5 metriä. Koneessa on mm. pyörivät työkalut ja Y-akseli. – Pääsemme tämän uuden koneen myötä aiempaa suurempaan halkaisijaluokkaan 650–700 mm, kertoo Hellgren.
– Koska meillä on monta CMZ-sorvia, se tuo paljon käytännön etuja, kun koneissa on samat ohjaukset ja samanlaiset käyttöliittymät, ja koneet ovat identtisiä käyttää. Meillä koneistajat eivät ole vain yhdellä koneella, vaan porukka liikkuu joustavasti ympäriinsä. Tätä tapaa toimia samanlaiset koneet tukevat, sanoo Hellgren.
Tekopa Oy
Marianne Vepsäläinen
toimitusjohtaja
puh. 0400 478 322
www.tekopa.fi
CMZ- ja Hwacheon-koneista:
Cron-Tek Oy
Kari Koski
myyntijohtaja
puh. 0400 794 349
www.crontek.fi