E. Vuorimies Oy investoi suureen levynkäsittelyyn – 20 kW viistepäälaser tuo pitkät teräsrakenteet omaan tuotantoon

E. Vuorimies Oy:n Puuppolan tuotannossa käyttöön otettu G-Weike GKS 09032SLG 20 kW -viistepäälaser. Kuvassa E. Vuorimies Oy: Janne Rossi, Tommi Rossi ja Lauri Rossi.

Puuppolassa toimiva E. Vuorimies Oy on kasvattanut tuotantokykyään merkittävällä koneinvestoinnilla. Loppukesästä 2026 käyttöön otettu G-Weike GKS 09032SLG -laser leikkaa jopa 9 × 3,2 metrin levyjä 20 kW:n teholla ja tekee tarvittaessa myös hitsausviisteet. Yhdessä aikaisemman G-Weike LF3015GA -laserin ja hiljattain hankitun särmäyspuristimen kanssa investointi tuo teräs­osien valmistuksen lisää kapasiteettia ja mahdollisuuksia.  Vuorimiehen tavoitteena on sujuvoittaa tuotantoa merkittävästi ja lyhentää jo ennestään nopeita toimitusaikoja.


Puuppolasta vaativan
levytyön valmistajaksi

E. Vuorimies Oy on jo 50 vuoden ikään ehtinyt pelti- ja levytuotteita valmistava yritys. Yritys valmistaa nykyaikaisen ja tehokkaan konekannan avulla kattavaa valikoimaa laadukkaita, kestäviä ja näyttäviä peltituotteita. Vetovuorossa ovat jo toisen sukupolven yrittäjät.

Vuorimiehen osaamisessa ja nykyaikaisessa laitekannassa yhdistyy peltisepän käsityötaito ja millin tarkka teollinen tuotanto, jolloin pystytään toimittamaan niin pienen kuin suuren asiakkaan haluamat peltituotteet ja täyttämään vaatimukset.

Tuotteita toimitetaan laajasti kasvavan Jy­väskylän alueen sekä lähiympäristön rakennusten valmistukseen että teollisten tuotteiden osalta myös ympäri Suo­mea. Vuorimies Oy:n tehtaat sijaitsevat aivan 4-tien vieressä Jyväskylän pohjoispuolella Puup­polassa. Samassa paikassa sijaitsee myynti, tuotanto, valmistuotevarasto, asiakaspalvelu sekä tarvittavat tuotetuki- ja suunnitteluresurssit.

Vaativien pintojen ja eri käyttötarkoituksien Vuorimies Oy:n tuotevalikoimaan kuuluvat katto- ja seinäpellit, kattoturvatuotteet, sadevesijärjestelmät, rakennuspeltilistat, piipunpellit, -hatut ja -luukut, sekä alihankintavalmistuksen erikoistuotteet, raaka-aineet sekä logistiikkapalvelut.

”Meille tärkeintä on pystyä tekemään asiakkaalle oikea ratkaisu. Vaikka tuotanto tehostuu ja kapasiteetti kasvaa, haluamme säilyttää kykymme tehdä myös vaativia asiakaskohtaisia tuotteita”, sanoo Janne Rossi
E. Vuorimies Oy:ltä.

Vuoden 2024 Jyvässeudun yrittäjä -palkinto

Vuorimies Oy valittiin Vuoden 2024 Jyväs­seu­dun yrittäjäksi, ”Tämä tunnustus merkitsee meille paljon, ja haluamme kiittää asiakkaitamme, yhteistyökumppaneitamme ja työntekijöitämme, joiden ansiosta tämä on mahdollista”, kertovat Rossin veljekset.” Palkinto myönnettiin meille yrityksemme arvojen mukaisesta työstä: yksilöllisestä palvelusta, korkeasta ammattitaidosta ja tinkimättömästä laadusta. Olemme aina uskoneet siihen, että jokainen asiakas ansaitsee parasta mahdollista palvelua – ja tämä tunnustus kertoo, että olemme oikealla tiellä”, jatkavat he haastattelussa.

Konehankintatarve syntyi tarpeesta leikata paksumpia, pitempiä ja suurempia kappaleita

Investoinnin lähtökohtana oli ennen kaikkea oman tuotannon sujuvoittaminen ja toimitusajan lyhentäminen entisestään. E. Vuorimies ei ole aikaisemmin valmistanut suuria levyosia, vaan ne on tehty pienemmistä levyistä yhdistämällä. Uuden konekannan myötä tämä työ voidaan yksinkertaistaa, ja odotusaika jää pois.

E. Vuorimies halusi koneen, jolla suuret levyt voidaan käsitellä mahdollisimman valmiiksi yhdellä ajolla. Laserin vaatimuksiksi määriteltiin enintään 9 × 3,2 metrin levykoko, 20 kW:n leikkausteho, viistepää hitsausviisteiden tekemiseen sekä jäännöslevyjen skannaus ja automaattinen osien sijoittelu jäljelle jääneelle levymateriaalille sekä niin sanottu jäännöstrimmauskamerajärjestelmä, jolla valmiiksi irti leikattuihin kappaleisiin voidaan tehdä viiste automaattisen 3D-kameran avulla. Myös toimittajan kokemus laserleikkauskoneista oli keskeinen valintaperuste.

Valinnaksi G-Weike GKS 09032SLG

Useiden vaihtoehtojen vertailun jälkeen E. Vuorimies valitsi Rensi Finland Oy:n toimittaman G-Weike GKS 09032SLG -viistepäälaserin. Koneen maksimilevykoko on 9 × 3,2 metriä ja laserteho 20 kW. Pitkän pöydän lisäksi koneella voidaan käsitellä joustavasti myös esimerkiksi 2 × 4 ja 3 × 4 metrin levyjä.

Valinnassa painoivat koneen ominaisuuksien lisäksi Rensin aiemmat laserkone toimitukset, huolto- ja tukipalvelut sekä E. Vuorimies Oy:n aikaisemmat positiiviset kokemukset yhteistyöstä.

”Tavoitteena oli ennen kaikkea nopeuttaa ja nykyaikaistaa isojen levyjen leikkausta. Kun kappale voidaan leikata, rei’ittää ja viistää mahdollisimman valmiiksi yhdellä ajolla, turhia työvaiheita jää pois ja läpimenoaika lyhenee”, kertoo E. Vuorimies Oy:ltä Janne Rossi.

Uusi laser ja aikaisemmat koneinvestoinnit
muodostavat kokonaisuuden

Uusi laser ei ole E. Vuorimiehelle yksittäinen konehankinta. Samaan tuotannon uudistukseen kuuluu kattopeltilinjaosaston muutokset tuotannon virtausten rationalisointiin. Yhdessä 9 metrin laserin kanssa koneet muodostavat erittäin joustavan tuotantokokonaisuuden eri kokoisten teräsosien valmistukseen.

Suunnittelujen valmistuttua tuotetiedot voidaan siirtää käytännössä suoraan tuotantoon. Laser leikkaa kappaleen muodon, reiät ja tarvittavat hitsausviisteet, jonka jälkeen kappale särmätään omassa tuotannossa. Parhaimmillaan suunnittelun valmistuttua tarvittavat osat voidaan saada jo seuraavana päivänä kokoonpanoon.

Hyöty näkyy toimitusajassa ja joustavuudessa

Nopeat toimitusajat ovat jo ennestään yksi E. Vuorimies Oy:n vahvuuksista. Uuden tuotantokokonaisuuden tavoitteena on lyhentää toimitusaikoja ja samalla sujuvoittaa koko tuotantovirtaa huomattavasti. Kun kriittisiä leikattuja ja särmättyjä osia ei tarvitse odottaa alihankinnasta, tuotannon ajoitus voidaan tehdä oman kokoonpanon tarpeiden mukaan ja muutoksiin pystytään reagoimaan nopeasti.

Kun leikkaus, viisteet ja rei’itys sekä pitkien profiilien ja erittäin leveiden kappaleiden särmäys voidaan tehdä oman tuotannon sisällä, työvaiheet voidaan rytmittää suoraan kokoonpanon mukaan. Tämä vähentää keskeneräisen työn odotusta, helpottaa tuotannonohjausta ja parantaa toimitusvarmuutta. Uusi kapasiteetti otetaan alkuvaiheessa täysimääräisesti E. Vuorimies Oy:n tilausvalmistustuotteiden käyttöön.

Kapasiteettia myös alihankintaan ja sopimusvalmistukseen

Oman tuotannon tarpeiden rinnalla investointi avaa E. Vuorimies Oy:lle uuden mahdollisuuden tarjota laserleikkausta myös muille yrityksille. Erityisesti suuri 9 × 3,2 metrin työalue, 20 kW:n teho ja viisteleikkaus soveltuvat kappaleisiin, joiden valmistaminen tavallisilla levylasereilla on hankalaa tai vaatii useita työvaiheita.

Katse laajemmille markkinoille

E. Vuorimies Oy jatkaa tuotantonsa kehittämistä Puuppolassa määrätietoisesti. Moderni tuotantoteknologia, oma suunnittelu ja kyky käsitellä suuria teräsrakenteita tukevat yrityksen kasvua ja kilpailukykyä myös pohjoismaisilla markkinoilla.

Investoinnin ydin on lopulta toimituskyvyssä: mitä suurempi osa vaativasta valmistuksesta pystytään tekemään itse, sitä paremmin
E. Vuorimies Oy pystyy hallitsemaan laatua, aikataulua ja asiakkaalle toimitettavaa kokonaisuutta.

”Haluamme, että Puuppolassa pystytään valmistamaan yhä suurempi osa tuotteesta alusta loppuun. Uusi laser ja muut tuotantokoneet ovat siinä iso askel eteenpäin”, lisäävät Rossin veljekset lopuksi.

rossi@vuorimies.fi
www.vuorimies.fi
www.rensi.fi

Jaa artikkeli