Automation Forum antoi kouriintuntuvaa mallia tulevaisuuden teollisuusautomaatiosta

-Ilman automaatiota ei tänä päivänä pärjää. Se on elinehto – se tuo tehokkuutta, sujuvuutta ja luotettavuutta tuotantoon. Näin vahvasti automaation merkityksen tiivisti Olvi Oyj:n entinen toimitusjohtaja, vuorineuvos Lasse Aho JTA Connection Oy:n Automation Forumissa tammikuun lopussa. 

Tamperelaisen teollisuusautomaatiotoimittaja JTA Connectionin jo useamman vuoden ajan toteuttama Open House -konsepti kasvoi tänä vuonna Automation Forum -tapahtumaksi.

Tapahtuma oli kaikin puolin menestys. Paikalle saapui lähes 250 vierasta tutustumaan JTA Connectionin tuoreimpiin automaatioratkaisuihin.

– Foorumi herätti etukäteen paljon positiivista huomiota, minkä seurauksena saimme paikalle juuri oikeanlaista kohderyhmää. Pitkin päivää käytiin hienoja keskusteluja ylipäätään automaation tulevaisuudesta ja tulevista yhteistyökuvioista, JTA Connection Oy:n toimitusjohtaja Jere Mattjus tiivistää. 

JTA Connection Oy muutti uusiin, aiempaa isompiin toimitiloihin viime vuoden elokuussa. Uusissa neliöissä pidetyssä tapahtumassa esiteltiin muun muassa JTA Nexus -tuotannonohjausjärjestelmää, AMR-mobiilirobottiratkaisuja ja kirsikkana kakun päällä JTA:n kehittämää uutta, täysin automaattista varastojärjestelmää. Tapahtuman ajaksi demokäyttöön valjastettu järjestelmä palveli samanaikaisesti automaattisahaa, työstökonetta ja AMR-vaunua.

– Esillä olleet ratkaisut saivat paljon huomiota. Uskaltaa sanoa, että tapahtumassa nähdyt laitteet nostivat jälleen meidän uskottavuuttamme kansainvälisen tason automaatiotoimittajana, Mattjus toteaa. 

Päivän avauspuheenvuoron piti ­Olvi Oyj:n entinen pitkäaikainen toimitusjohtaja, vuorineuvos Lasse Aho. Puheessaan Aho luotasi Olvin historiaa ja sitä, miten se automaation kehityksen myötä nivoutuu myös JTA Connectioniin. Erityisesti Aho kiitteli sitä, miten vahva luottamus JTA:n ja Olvin välillä on aina vallinnut.  JTA Connection on toimittanut Iisalmeen erilaisia automaa­tioratkaisuja jo kolmella vuosikymmenellä.
– Vaikka kyse on teollisuudesta ja koneista, niin ihminen ostaa aina ihmiseltä ja ihminen myy ihmiselle. Jotta bisnestä voidaan tehdä, pitää myyjän voittaa asiakkaan luottamus ensin henkilökohtaisella tasolla. JTA Connec­tionin kanssa se on onnistunut. ­Olvilla on aina voitu luottaa siihen, että toimitukset tapahtuvat täsmällisesti ja ajallaan. Koska tuotanto ei voi seisahtaa yllättäen hetkeksikään, täytyy kaikkien osallisten kunnioittaa aikatauluja ja suunnitelmia, Aho totesi. 

Tapahtuma antoi myös JTA Connectionin yhteistyökumppaneille mahdollisuuden esitellä omaa toimintaansa. Teollisuuspesukoneita ja -ratkaisuja tarjoava AquaClean oli paikalla tapaamassa nykyisiä ja poten­tiaalisia tulevia asiakkaitaan sekä esittelemässä suihkupesu- ja ultraääniteknologiaansa. Kokonaisvaltaisten yhteistyöratkaisujen havainnollistamiseksi suihkupesukonetta palveltiin JTA:n automaattivarastolta materiaalia noutavalla AMR-vaunulla, jonka kyydistä Fanucin yhteistyörobotti poimi koneistuksesta tulleita kappaleita pesukoneeseen.

AquaCleanin toimitusjohtaja Jan Tapanainen kiittää mahdollisuudesta olla mukana foorumissa, josta jäi varmasti kaikille osallistujille lähtemätön, positiivinen mielikuva. – Tapahtumaa ennakoiva taustatyö oli tehty hyvin. Järjestäjä oli saanut houkuteltua oikeasti kovan tason teollisuusväkeä liikkeelle. Väkeä oli paikalla paljon, ja erityisesti se miellytti, että tapahtumassa oli läsnä juuri oikea kohderyhmä, Tapanainen kiittelee. 

AquaCleanin edustajille päivä oli onnistunut niin ajankäytöllisesti kuin kaupallisestikin. Moni kokee, että perinteiset suuret messut menettävät vuosi vuodelta merkitystään erilaisten avoimien ovien päivien ja vastaavien kutsuvierastapahtumien vallatessa alaa.

– Automation Forum löi panos–tuotos-suhteessa perinteiset messut mennen tullen. Löysimme tiiviin tapahtuman aikana kolmesta neljään orastavaa uutta asiakkuutta, ja ensimmäinen uusi tarjouspyyntö meille tuli heti seuraavana päivänä. Tällaisten verkostoitumisten arvoa on lähes mahdoton mitata rahassa, Tapanainen ynnää. 

Turussa toimivan vaativien kappaleiden valmistukseen erikoistuneen konepaja Eskomaticin toimitusjohtaja Pauli Eskola on Tapanaisen kanssa samoilla linjoilla tapahtuman annin kanssa.   – Tämä oli ensimmäinen kertani JTA:n ”Open Housessa” ja ainakin henkilökohtaisesti koen saaneeni visiitistä todella paljon irti. Sain matkaan paljon ajateltavaa. Ylipäätään tämän kaltaiset mahdollisuudet päästä katsomaan kovatasoista teollisuusautomaatiota lähietäisyydeltä ovat suomalaisen teknologiateollisuuden kannalta erittäin tarpeellista. Jopa kansallisen kilpailukyvyn kannalta, sillä nämä tapahtuvat voivat olla joillekin yrittäjille korvaajia kansainvälisille messuille, Eskola kehuu. 

Yksi ammattitapahtumien hienoimmista puolista on kollegoiden tapaaminen ja inspiroivat keskustelut aiheen ympärillä. ­Aina ei tarvitse olla ostohousut jalassa, jotta kannattaa lähteä mukaan. 

– Teknologiaan tutustuminen avaa omaa ajatusmaailmaa, eivätkä investointipäätökset koskaan synny ihan hetkessä. Meidänkin yrityksessämme nyt nähtyihin ratkaisuihin investoiminen tapahtuu tulevaisuudessa, mutta jo nyt sain vahvistusta sille, kenen kanssa lähden etenemään kun aika on. Ainakin minun silmissäni JTA nosti yritysprofiiliaan tällä esiintulolla. Ratkaisut olivat vakuuttavia, ihan kansainvälisen huipputason tekemistä. 

Jaa artikkeli