Samuli Koskinen esittelee Tsugami HS327-III-5AX CNC-pitkäsorvausautomaatin ominaisuuksia.
SH-Teksor kasvattaa tuotantokapasiteettiaan ja laajentaa valmistusmahdollisuuksiaan merkittävillä kone- ja automaatioinvestoinneilla vuoden 2026 aikana. Investointien tavoitteena on parantaa tehokkuutta, lisätä joustavuutta ja vastata entistä paremmin asiakkaiden kasvaviin vaatimuksiin. SH-Teksor käyttää vuosittain 12 % liikevaihdostaan alihankintatuotannon kone- ja automaatioinvestointeihin.
Vuoden ensimmäinen merkittävä investointi otettiin käyttöön helmikuussa, kun tuotantoon saatiin uusi Takisawa TM 4000 II Y2 -tankosorvi. Kone tuo tuotantoon lisää monipuolisuutta erityisesti keskikokoisten ja vaativien kappaleiden valmistuksessa.
Takisawan kaksi Y-akselia mahdollistavat samanaikaisen jyrsinnän kahdesta suunnasta, mikä vähentää työvaiheita ja lisää tehokkuutta. Kone soveltuu erityisesti halkaisijaltaan 40–80 millimetrin kappaleille, mutta sillä voidaan valmistaa tehokkaasti myös pienempiä, noin 20 millimetrin osia. Ratkaisu tukee niin pienerätuotantoa kuin suuria sarjoja.
– Uusi kone mahdollistaa monimutkaisten kappaleiden valmistuksen yhdellä kiinnityksellä suoraan tangosta, mikä nopeuttaa läpimenoaikoja ja parantaa tuotantotehokkuutta myös halkaisijaltaan suuremmilla tangoilla, tuotantoteknikko Samuli Koskinen kertoo.

Tsugami tuo lisää kapasiteettia pienikokoisten tarkkuusosien valmistukseen
Tuotannon toinen vahvistus Tsugami 5-akselinen Swiss-tyypin sorvausautomaatti HS327-III-5AX saapui kesäkuun alussa ja sen käyttöönottokoulutus tapahtui kesällä. Täysimääräinen tuotanto aloitettiin kesäloman jälkeen elokuussa.
Kone on suunniteltu erityisesti pienille ja tarkkuutta vaativille kappaleille, joiden halkaisija on 8–32 millimetriä ja soveltuu oivallisesti myös pitkille tuotteille.
– Kone mahdollistaa 5-akselityöstön avulla kustannustehokkaan valmistuksen pienillä ja monimutkaisilla kappaleilla niin suursarjoina kuin pienemmillä sarjaerillä. Kone on suunniteltu suursarjoille, mutta on meillä se on käytössä myös pienemmille sarjoille, sanoo Samuli Koskinen.
Tsugami lisää SH-Teksorin kyvykkyyttä vaativien kappaleiden suursarjoissa ja mahdollistaa uusia asiakkuuksia.
Robottiautomaatio tehostaa
olemassa olevaa tuotantoa
Kevään aikana SH-Teksor on kehittänyt myös nykyistä konekantaansa. 2024 joulukuusta käytössä ollut 5-akselinen monitoimisorvi on varustettu uudella robottiratkaisulla, joka automatisoi kappaleiden käsittelyn.
Robottiautomaation ansiosta sarjatuotanto voidaan toteuttaa aiempaa keskeytyksettömämmin, mikä lyhentää läpimenoaikoja ja parantaa tuotannon tasalaatuisuutta. Samalla henkilöstöresursseja vapautuu muihin kriittisiin työvaiheisiin.
Investoinnit näkyvät asiakkaille parempana palveluna
– Investointien hyödyt näkyvät asiakkaille ennen kaikkea parempana toimituskykynä, kilpailukykyisempinä ratkaisuina sekä laajempina valmistusmahdollisuuksina, toimitusjohtaja Tero Pajunen kommentoi.
Uudistusten myötä yhtiö pystyy vastaamaan entistä joustavammin sekä pieniin eriin että suuriin sarjatuotantotarpeisiin.

– Nämä investoinnit ovat toinen osa SH-Teksorin pitkän aikavälin strategiaa laajentaa alihankintatuotteidemme tarjontaa. Koneinvestointien rinnalla olemme panostaneet myös osaamisen kehittämiseen kouluttamalla henkilökuntaamme ja rekrytoimalla uusia osaajia, Tero jatkaa.
Kehitystyö jatkuu
varastossa ja tuotantotiloissa
Koneinvestointien lisäksi SH-Teksor jatkaa tuotantoympäristönsä kehittämistä. Kesän aikana yritys laajentaa varastokapasiteettiaan viidennellä hyllyautomaatilla. Samalla tuotantotiloihin tehdään muutoksia, joilla valmistaudutaan tuleviin investointeihin ja varmistetaan infrastruktuurin riittävyys uusien koneiden ja automaatioratkaisujen käyttöönotossa.
SH-Teksorilla on myös menossa tekoälyn kehityshanke, jossa tekoäly tuodaan mukaan tuotantoprosessien tehostamiseen, tiedonhallinnan parantamiseen ja tukemaan päätöksentekoa. Projektin tavoitteena on yhdistää SH-Teksorin tuotantoympäristön tarpeet ja modernit AI-ratkaisut, ja sen lopputuloksena on AI Second Brain eli tekoälyn avulla hallinnoitava digitaalinen tietopankki, joka kokoaa hajallaan olevan tiedon helposti hyödynnettävään muotoon ja tehostaa ERP:n käyttöä. Ratkaisu auttaa henkilöstöä löytämään tarvittavan tiedon nopeasti, tukee päätöksentekoa ja parantaa tiedon jatkuvuutta organisaatiossa.
Jatkuvat investoinnit ja panostus tekoälyyn mahdollistavat tuotannon ennakoivan kehittämisen sekä luotettavien ja laadukkaiden valmistuspalveluiden tarjoamisen myös tulevaisuudessa.
SH-Teksor on valmistanut vuodesta 1984 kierteitettyjä putkenosia ja tarjonnut alihankintakoneistusta haponkestävästä teräksestä, sekä muista vaativista teräslaaduista kuten duplexista. Yritys kuuluu pohjoismaiseen Nords-konserniin, johon kuuluvat lisäksi tehtaat Ruotsissa ja Virossa.
Liikevaihto: 7 M€
Työntekijöitä: 30
Reklamaatiot alle 0,1 %
NPS 71
SH-Teksor Oy
puh. 040 197 9970
www.sh-teksor.fi
Takisawa- ja Tsugami-koneista:
Cron-Tek Oy
Kari Koski
myyntijohtaja
puh. 0400 794 349
www.crontek.fi