Suomen bruttokansantuote kasvoi tammi–maaliskuussa 0,9 prosenttia edellisestä neljänneksestä. Moni talousasiantuntija piti kasvulukua jopa hienoisena yllätyksenä, mutta kentältä katsottuna kehitys ei tunnu yllättävältä.
Viime kuukausina tekemissäni yrityshaastatteluissa yrittäjät ja yritysjohtajat ovat kertoneet poikkeuksellisen vahvasta tekemisen vauhdista. Myös näkymät tulevaan ovat monilla aloilla aiempaa valoisammat. Vaikka epävarmuuksia edelleen riittää, ilmapiiri on muuttunut selvästi toiveikkaammaksi.
Saman suuntaisia arvioita esittää myös Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla. Maaliskuussa julkaistun ennusteen mukaan Suomen talous kasvaa tänä vuonna yhden prosentin ja ensi vuonna 1,5 prosenttia. Teollisuuden piristyminen ei yksin riitä, vaan erityisen merkittävää on se, että kasvun arvioidaan leviävän myös rakentamiseen ja palvelualoille.
Varovaisia kasvun merkkejä oli nähtävissä myös kevään tapahtumissa. Konepaja-messuilla tunnelma oli kaupallinen ja aktiivinen. Myös maanrakennus- ja kuljetusaloille suunnatut Mansen Mörinät sekä Oulun Oikiat Konepäivät viestivät siitä, että rakennusalalla usko parempaan on vähitellen palaamassa.
Pitkän vaisumman jakson jälkeen suomalaisessa elinkeinoelämässä näkyy jälleen liikehdintää, investointihalukkuutta ja ennen kaikkea uskoa tulevaan. Se on hyvä merkki meille kaikille.
Vauhdikasta kevättä ja kesää,
Petri Kuhlman, päätoimittaja